Bezpieczeństwo podczas wypoczynku.
Oddając się rozrywkom podczas podróży, nie można zapominać o bezpieczeństwie naszymi naszych bliskich. Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i zmartwień? Jak przygotować się do podróży?
Bezpieczeństwo w czasach pandemii
Żyjemy w czasach pandemii. Koronawirus nie zniknął, a stał się stałym elementem naszej codzienności. W związku z zagrożeniem zakażeniem, podczas wypoczynku należy pamiętać o stosowaniu się do wytycznych, zapewniających bezpieczeństwo.
Należy przestrzegać zasady zachowywania dystansu społecznego. Obecnie odgórne zalecenia mówią o odstępie 1,5 metra od innych osób. Ponadto, jeśli dane miejsce jest tłoczne, powinno się zasłonić nos i usta, zakładając np. maseczkę.
Równie istotna jest dezynfekcja. Turyści podczas zwiedzania dotykają wielu różnych elementów, na których mogą znajdować się części wirusa. Należy więc regularnie myć ręce oraz je dezynfekować.
Obiekty noclegowe, w których planowany jest wypoczynek, powinny natomiast zapewnić gruntowne sprzątanie pokojów, dezynfekcję powierzchni użytkowych, a personel, obsługujący gości musi być wyposażony w skuteczne środki ochrony.
W celu uzyskania aktualnych informacji warto śledzić rządową stronę, na której publikowane są aktualne komunikaty podawane przez Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Jeśli chcecie poznać więcej zasad podróżowania w związku z panującą pandemią, to zachęcamy do lektury naszego “Dekalogu bezpiecznego turysty”.
Bezpieczeństwo danych
Będąc na wakacjach, możemy korzystać z różnych atrakcji. Osoba, która prowadzi daną atrakcję, często oczekuje oddania w zastaw sprzętu, czy dowodu osobistego. Niestety wielu turystów godzi się na to, nie mając świadomości, iż jest to działanie niezgodne z prawem!
Zostawianie obcej osobie dowodu osobistego może grozić kradzieżą tożsamości, a następnie np. wykorzystaniem danych do zaciągnięcia kredytów. Według znawców prawa, aby wypożyczalnia zabezpieczyła się na wypadek dochodzenia roszczeń przy uszkodzeniu przez nas sprzętu, wystarczające jest spisanie danych z dokumentu. Możliwe jest również żądanie kaucji, ale w żadnym wypadku nie jest dozwolone zabieranie dokumentu tożsamości.
Urząd Ochrony Danych Osobowych przestrzega, aby nie dać się nabrać oszustom. UODO opublikował też zasady troski o bezpieczeństwo danych, z którymi warto się zapoznać przed wakacyjnym wyjazdem.
Co zrobić w przypadku zagrożenia?
Jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia, dojdzie do wypadku lub doznasz poważnego urazu, niezwłocznie zgłoś się po pomoc do odpowiednich służb. W takich przypadkach liczy się czas, dlatego nie wolno zwlekać! Podstawowym numerem, który powinno się zachować w pamięci, jest ogólnoeuropejski numer alarmowy 112, który łączy nas z Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Pozostałe numery alarmowe funkcjonujące w Polsce:
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Państwowa Straż Pożarna
997 – Policja (numer przekierowywany jest na 112)
987 – Centrum zarządzania kryzysowego
991 – Pogotowie energetyczne
992 – Pogotowie gazowe
993 – Pogotowie ciepłownicze
994 – Pogotowie wodno-kanalizacyjne
995 – Komenda Główna Policji – system Child Alert
996 – Centrum Antyterrorystyczne